Witam serdecznie !

Razem bedziemy gotowac, jesc i podrożowac! Wiecej info o mnie,znajdziecie na podstronie “O NAS”. 

Podróże

Pompeje-zasypane miasto

2014-01-22 16:27:51, komentarzy: 0

      Spelnilo sie  moje  jeszcze z czasow szkolnych marzenie-zobaczylam Pompeje!,bo teraz ,kiedy mieszkam we Wloszech jest to o wiele prostrze .

Campania-region we Wloszech- tu znajdziemy ruiny dawnego miasta.

Kazdy, kogo interesuje historia,tak odlegla,siegajaca niemal czasow Chrystusa ,bo tragedia miala miejsce w 79r.n.e.-znajdzie tu maksimum emocji,fizycznie moze dotknac tego wszystkiego,czym zyl owczesny mieszkaniec Pompei.

                                     Pompeje - widok na Wezuwiusz

     Byl upalny dzien-poludnie 24 sierpnia 79 roku, o tej porze wiekszosc mieszkancow ,dorosli ,dzieci a nawet zwirzeta domowe pochlonal poobiedni sen a tu!

Wybuchl  Wezuwiusz!,-popiol który zasypał Pompeje, utrwalił budowle, przedmioty oraz niektóre ciała ludzi i zwierząt, co współcześnie umożliwia obejrzenie wyglądu starożytnego rzymskiego miasta średniej wielkości i jego mieszkańców. Ruiny Pompejów położone są ok. 20 km na południowy wschód od Neapolu.Dwa inne miasta, które zniszczyła erupcja Wezuwiusza w 79 roku to Herkulanum i Stabie.

    Po raz pierwszy miasto zostało zniszczone w 65% przez silne trzesienie ziemi które miało miejsce 5 lutego 62 roku. Mieszkańcy jednak w dość krótkim czasie zdołali je odbudować. 17 lat później niespodziewany wybuch wulkanu przysypał je kilkumetrową warstwą popiołu, grzebiąc miasto i mieszkańców, którzy nie zdążyli się  ewakuowac (dotychczasowe badania ujawniły ok. 2000 ciał). Świadkiem zagłady miasta był Pliniusz Młodszy, który pozostawił list z opisem wybuchu wulkanu i spowodowanej erupcją tragedii. Zgodnie z jego opisem, wybuch nastąpił około południa. W pierwszej fazie z Wezuwiusza wydobyły się wysokie słupy ognia, później czarna chmura, która przesłoniła słońce. Na Pompeje posypał się deszcz rozżarzonych lapilli i  popiolu wulkanicznego, który wzniecał pożary, zabijał ludzi i powodował swoim ciężarem walenie się budowli. Mieszkańców uśmiercały także trujące gazy wydobywające się z wulkanu. Trzy dni trwała nieprzerwana erupcja, w wyniku której miasto pokryła warstwa popiołów o grubości 5-6 m. Zniszczenia objęły obszar od Herkulanum po Stabie. Według relacji  Diona pojawiło się też tyle pyłu, że jego część dotarła aż do Afryki, Syrii i Egiptu; dotarł też do Rzymu, wypełnił nad nim niebo i zakrył słońce. Jest też pierwszym pisarzem starożytnym, który z nazwy wymienia miasta, które ucierpiały w wyniku erupcj .

   Te wiadomosci sa potrzebne,by w pelni uswiadomic sobie  do jakiej  tragedii doszlo w upalny dzien 79 roku.

Teraz juz zapraszam Panstwa na spacer po " ulicach " Pompei.

   Mylilby sie ten ,kto mysli ze Pompeje ,to rodzaj muzeum,przeniesionych egzemplarzy w jedno miejsce-nie!-to jest  na powrot odkryte miasto,ktore w momencie wybuchu wulkanu zylo wlasnym zyciem,ulice sklepy domy-wszystko to zostalo przysypane popiolem.

 

Prosze bardzo-przechodzimy tylko po pasach!,wiec kto wymyslil "pasy"?-no nie wspolczesni.

 

  Tak kiedys wygladal sklep,widoczne wglebienia w murze sluzyly kupcom do przechowywania np.oliwek i innych towarow ,w jednym z takich mis,odnaleziono monety,ktore stanowily utarg z polowy dnia.

 

   Jedno z narzedzi do przecierania oliwek.

 

   Katakumby-widoczne napisy w jezyku starogreckim 

 

      Upalny dzien-chwilka odpoczynku na schodach jednych z nich

 

      Dotarlismy do miejsc,gdzie zgromadzono,eksponaty w tym "zaklete" w posag postaci ludzkie,odkopane,przysypane popiolem ,najczesciej  w pozycji spiacej.

To niesamowity widok!

 

   Odkryte przez orcheologow szczatki ludzkie,zachowaly niemal idealny ksztalt i wyglad -pamietajmy,ze wiek tych szkieletow to prawie 2000 lat

 

Odkopane domy zamoznych mieszkancow zachowaly,naturalne piekno freskow,rzezb i innych unikalnych zdobien,ktore bardzo duzo mowia o ich bylych mieszkancach.

 

  Teatr Rzymski-az trudno uwierzyc patrzac na ten kolos,ze powstal prawie 2000 lat temu.

 

  To tymi  korytarzami pedzono na stracenie gladiatorow i zwierzeta.

 

  Wszystko jednak musialo przebiegac w zgodzie z owczesnym prawem zapisanym na tej marmurowej tablicy.

 

Piekny upalny dzien i tyle wrazen!

Nie ma sobie rownych to,czego moglismy doswiadczyc podczas naszego w Pompei  pobytu.

Zaklety w popiol swiat, wciaz zadziwia,bo nieprzerwanie odkrywane sa nowe fascynujace obiekty Pompei.

Ciesze sie ,ze moglam chociaz w wielkim skrocie,przyblizyc obraz tego na nowo odkrytego swiata.

Pozdrawiam!

 

 

 

 

Kategorie wpisu: Aktualności, Najnowsze
« powrót

Dodaj nowy komentarz